Co spaja Stefanosa Tsitsipasa a Arynu Sabalenku ?

Co spaja Stefanosa Tsitsipasa a Arynu Sabalenku ?

21. Jan 0  

Aryna Sabalenka a Stefanos Tsitsipas

Obaja maju 20 rokov a obaja vlietli do sveta tenisu neskutocnym tempom. 
Aryna je v live rebricku momentalne uz na 10-tom mieste, ale pocas AO ju mozu predbehnut Serena Williams ci Ashleigh Barty. 
Tsitsipas atakuje 13tu priecku a mozno este nepovedal posledne slovo na turnaji. Pre oboch plati, ze vyssie v rebricku uz nenajdete mladsieho tenistu.

Mimochodom videli ste uz jeden z najzaujimavejsich rebrickov, kde su hraci zoradeni podla toho ze uz nikto mladsi nad nim v rebricku nie je:

ATP
------------------------------
1.Novak DJOKOVIC 31.6
3. Alexander ZVEREV 21.7
13. Stefanos TSITSIPAS 20.4
25. Denis SHAPOVALOV 19.7
105. Felix AUGER ALLIASIME 18.4
178. Rudolf MOELLEKER 18.20
459. Chun Hsin TSENG 17.4

WTA
--------------------------------
1. Simona HALEP 27.3
2. Naomi OSAKA 21.2 
10. Aryna SABALENKA 20.7
36. Sofia KENIN 20.1
48. Dayana YASTREMSKA 18.6
61. Amanda ANISIMOVA 17.3
156. Marta KOSTYUK 16.5
305. Darya LOPATETSKA 15.7

Aj z tohto rebricku je vidiet ze Tsitsipas so Sabalenkou su vo svojej kategorii top, ale maju pred sebou velke vyzvy v podobe Zvereva ci Osaky. 
Stale ich tak oznacujeme za druhu vlnu novej tenisovej generacie.

Aryna SABALENKA:

Bielorusko nikdy nebolo tenisovou supervelmocou. Max Mirniyj ukazal v krajine cestu, ale az s Victoriou Azarenkou vzrastol zaujem o tenis na maximum.
Zial, Victoria napriem mnozstvu uspechov a taktiez grandslamovych titulov odisla z top pozicii az prilis skoro. Ako jedina snad vedela hrat vyrovnane zapasy
proti Serena a tak po jej odchode zacalo hladanie nastupkyne. V Bielorusku vsak Azarenkin vplyv bol citit a tak po uz teraz ma tato krajina na WTA okruhu hned tri hracky s enormnym potencialom
Vera Lapko ma 20 a je 63-ta, Sasnovich je 33. Ale Sabalenka je jednoznacne kvalitnou nastupkynou Viky Azarenky. Podobnost je aj vo vyraznom hlasovom prejave.
Klikni sem toto video je toho jasnym dokazom :) 

Tato studentka bieloruskej univerzity tazi najma zo svojej vysky 1.82m. Jej styl hry je vyrazne agresivny. Velmi pokrok urobila pod rukami Magnusa Normana, ale medzi top hracky ju dostal az 
sucasny trener, ktorym je znamy byvaly tenista Dmitry Tursunov. Ak by sme ju mali prirovnat k nejamu tenistovi, tak rozhodne by nim bol Daniil Medvedev.
Obaja hraju agrevisny tenis od zakladnej ciary, pomahaju si vybornym servisom a co je dost atypicke na okruhu pouzivaju velmi ploche udery. Ak ste hrackou ktora minimalny topspin a viac to tlacite na plochost uderov, tak je jasne aky typ
povrchu vam bude sediet. Tym je travnaty povrch a antuka naopak Aryne voniat bude najmenej. 

Nie je tak prekvapenim, ze prva vyhra na WTA okruhu a na grandslame prisla prave z Wimbledonu. V sezone 2017 tam ako kvalifikantka porazila Khromachevu. 
Este v tej istej sezone si siahla aj na prve WTA finale, ale v Tianjine nestacila na Sharapovu. Ak v sezone 2017 prisla este len prva vyhra na WTA okruhu, tak dalsia sezona 2018 priniesla zjav komety na tenisovom okruhu.
Shenzhen, Hobart stvrtfinale. Indian Wells tretie kolo, Lugano dalsie WTA finale aj napriek tomu ze antuka je jej najslabsi povrch. 
No a na trave uz ziarila. Hertogenbosch stvrtfinale a najma finale Eastbourne po vyhrach nad Goerges, Radwanskou, Mertens ci Pliskovou a velmi tesny zapas s Wozniackou.
Zial nestacili jej sily na Wimbledon a tam prekvapujuco prehrala v prvom kole. Vsetko si to ale vynahradila pocas americkeho leta s excelentnymi vysledkami.
tretie kolo Kanady, semifinale Cincinnati, prvy WTA titul z New Haven ked vo finale rozobrala Suarez Navarro a stvrte kolo z US Open.
Sezonu korunovala dalsim titulom a najvacsim uspechom v kariere ktorym bol titul z Wuhanu. Treti a posledny titul pridala tento rok v Shenzhene. 
A tak mame Arynu pred branami top 10tky. Lenze a toto lenze je velke. Aryna bola doteraz neopozerana, casto podcenovana a v podstate urobila senzacnu sezonu tak ako pred nou uz vela inych
tenistiek ako napr Bouchard ci Bencic. Sezona 2019 bude najma o obhajobe bodov a najma druha polovica sezony moze byt pre Arynu viac ako narocna. V pripade ze Aryne nevyjde jedna dve obhajoby 
a zacne klesat rebrickom, tak sa moze velmi rychlo dostat pod psychicky tlak. No a v pripade ruskej povahy to moze byt problem.
Dalsi problem v tejto sezone pre Arynu bude aj styl jej hry. Ona je kvalitna big hitterka, ale vo velkom nam pripomina momentalne Jelenu Ostapenko. Tak odohrala famozny RG, ale okrem toho sa jej 
na tento vysledok podarilo nadviazat uz len raz. Ostapenko aj Sabalenka hraju skvele zapasy kym im funguje plan A. Akonahle ich rozhodi hracka, alebo im nejdu udery, tak to dokazu byt velmi jasne prehry
A ak Sabalenka zacne pocitovat psychicky tlak z obhajoby bodov, tak spolu so stylom jej hry je zarobene na pruser.
Aryna ma pred sebou ziarivu buducnost, ale tato sezone je pre nu omnoho dolezitejsia ako sezona 2018. A budeme s napatim ocakavat ci Aryna nezapadne prachom a neprida s k priemernym nenaplnenym 
talentom hraciek Bencic, Lisicki ci Bouchard.

Stefanos TSITSIPAS:

Stefanos sa narodil do grecko - ruskej rodiny vyrastajucej na cypre. A tak i ked Greci nikdy v tenise neziarili, on mal pred sebou jasny vzor a tym bol Marcos Baghdatis.
Co ho vsak vyformovalo po tenisovej stranke tak je to Patrick Mouratoglou a jeho prestizna akademia v Sofia Antopolis. O tomto prostredi a challengeri ktory sa tam hra, sme pred casom napisali
samostatny clanok: Rozbor turnaja Sofia Antipolis. V akademii sa tak casto stretaval so Chardym ci Medvedevom a najma pocas leta casto trenoval vedla kurtu, kde hravala Serena Williams.
Stefanos je byvala juniorska jednotka a jeho prechod medzi muzov je kontinualny. On uz dlhodobo nadvazuje na svoj talent a koncepcnu pracu.
Co mnoho ludi o nom nevie je fakt, ze je vnukom byvaleho olympijskeho vitaza z futbaloveho druzstva Sovietskeho Zvazu. Jeho dedom je legendarny Sergej Salnikov. 
Stefanos sam o sebe hovori ze jeho najbolubenejsim povrchom je trava. Podla nas bude najnebezpecnejsi na antukovom povrchu, ale nutno dodat za Stefanos je mimoriadne komplexny hrac, ktoremu nechyba ziaden uder
a je tak silny ci uz na servise, alebo z oboch stran. Nam velmi pripomina Stana Wawrinku, najma pre jeho jednorucny backhand, ktory sa najviac ponasa prave na ten Stanov. 

Stefanos dal prvy krat o sebe vediet v sezone 2016 ked uhral dve antukove challangerove finale po sebe. Sezona 2017 ho mala posunut prvy krat do top 100.
Pocas nej sa kvalifikoval na dva grandslamy, odohral dalsie ATP turnaje a dokazal ziskat prvy titul na challengeri. Ako inak, bolo tomu na antuke v Janove.
Ku koncu sezony vsak mlady Stefanos musel byt frustrovany, pretoze v prvych kolach na ATP okruhu mal hroznu bilanciu 0-8 a to sa mu podarilo prelomit az na Masters v Shanghai, 
ked na jeho rakete skoncil Karen Khachanov. To Stefanosa vyrazne nakoplo a hned dalsi ATP turnaj v Antwerpach uz hral semifinale, ked senzacne zdolal domacu superstar Davida Goffina.
Nuz a co ta minula sezona, kvoli ktorej je tam kde je ?
Stvrtfinale Doha aj Dubaj. Druhe kolo Monte Carla ale najma finale na jendom z najtazsich antukovych turnajov mimo okruhu Masters v Barcelone. Tam ukazal ze je to predovsetkym antukar
a postupne porazil Mouteta, Schwartzmana, Ramosa, Thiema ci Carrena Bustu bez straty setu a to su neskutocne vysledky. Vo finale uz samozrejme nestacil na Rafu Nadala, ale tu mlady Grek jasne ukazal
co je jeho potencial a naplno vstupil do muzskej tenisovej elity.
V dalsej casti sezony stihol este semifinale Estorilu, stvrte kolo slavneho Wimbledonu, semifinale Washingtonu a tak prisiel dalsi letny milnik v Stefanosovej kariere.
Na turnaji v Kanade sa vo vseobecnosti ocakavalo druhe alebo tretie kolo, ale Stefanos opat raz predviedol neskutocnu formu. Na jeho rakete ostali Dzumhur, Thiem, Djokovic, Zverev a Anderson.
Vo veku teenegera tak dokazal vyradit hned styroch hracov svetovej top 10 na jendom turnaji. A v den svojich 20-tich narodenin si zahral dalsie velke finale proti Rafovi Nadalovi.
Do konca sezony pridal okrem mnozstva vybornych zapasov este dva turnaje, na ktore nikdy v kariere nezabudne. Prvym bol Stockholm, kde ziskal svoj prvy a verim ze nie posledny titul z ATP okruhu.
A druhym bol zisk prestizneho titulu z ATP Next Gen Finals, kde vo finale porazil Alexa De Minaura.
U Stefanosa plati uz vyssie napisane. Jeho progress je velmi kontinualny, je to vyraznejsie ako napr u Sabalenky a zaciatky su este v jeho juniorskej kariere. V jeho hre nenachadzame vyraznejsie 
slabiny a to ako odolny moze byt po psychickej stranke ukazal na tohtorocnom Australian Open v zapase s Federerom. No a pozor, este stale v Melbourne nepovedal posledne slovo.
Co je by sme dopisali na zaver ? Pre nas je to jasny, stabilny hrac elitnej top 10 a vitaz viacerych grandslamov. Vyhrat ich moze vsetky.

 

Komentáre